Сторінка для батьків

Якщо дитина не любить читати
(поради батькам з виховання юного читача)

Комп'ютер, телевізор, мобільні телефони  – все це є в кожному домі. А чи багато у Вас книжок? Тих книжок, які читали Ваші батьки, читаєте Ви, читатимуть Ваші діти? Чи любите Ви читати? Чи знаєте, які книжки читає Ваша дитина? Чи читає вона взагалі? Поміркуйте над цими питаннями і, ми, бібліотекарі, впевнені, що Ви погодитесь з тим, що дитину привчати до читання необхідно саме у молодшому віці, коли вона тільки готується до школи.

Тому радимо Вам: знайдіть хоча б годину на місяць і прийдіть разом з сином чи донечкою до дитячої бібліотеки. Ви будете приємно здивовані розмаїттям дитячих книжок та журналів,особливою бібліотечною атмосферою, доброзичливістю наших працівників.
Підійдіть до книжкових полиць і покажіть дитині книжки, які Ви читали в дитинстві, розкажіть чому вони Вам запам'яталися, перегляньте разом дитячі журнали, ознайомтеся з виставками дитячих робіт, літературою з книжкових виставок. Нехай дитина самостійно, або за Вашою порадою, чи порадою бібліотекаря, обере собі книжечку для читання вдома. Потім разом обговоріть прочитане. Може, маленький читач захоче намалювати відгук на книгу.
Зробіть Ваші відвідини дитячої бібліотеки доброю традицією. Звичайно, можна було б придбати книги в книжковому магазині. Але тільки в бібліотеці можна:
- знайти літературу минулих років видання, яка більше не перевидавалися;
- отримати фахову консультацію з питань дитячого читання;
- взяти участь у масових заходах для дітей.
Приходьте до дитячої бібліотеки! Ми допоможемо вашій дитині прищепити любов до читання та до книги. Як стверджують психологи, книжки потрібні дитині, адже вони:
- допомагають встановленню особливого зв'язку між дитиною та батьками;
- допомагають пізнавати мистецтво слова та живопису, завдяки ілюстраціям;
- розвивають навички слухання;
- допомагають підготувати дитину до процесу навчання;
- розвивають світогляд та емоційну сферу;
- допомагають розвитку уявлення;
- приносять дитині задоволення.
І не вважайте, що всі необхідні вашій дитині книжки є у вас дома - це помилка багатьох читаючих батьків. Вашу дитину може просто надихнути приклад інших дітей – читачів бібліотеки. Інші читачі і інші книги ніби передають естафету вашій дитині. Відвідування дитячої бібліотеки допомагають малюку звикнути до різноманіття книжок, до читацької поведінки дітей та дорослих і обов’язково стане у нагоді в подальшому житті, навчанні, підготує до школи. Світ книги та бібліотеки не буде для дитини невідомою країною, він стане для неї життєвою необхідністю.
Багато дітей заявляють, що не люблять читати, що товсті книжки - усі занудні і нецікаві. Дійсно, нинішні школярі мало читають художню літературу. Їх цікавлять комікси і журнали, рідше науково-популярні енциклопедії. Але ж це теж читання.
Тому невірно говорити, що діти стали менше читати. Просто вони читають іншу літературу. Просто їх цікавить інше.
Ось деякі поради батькам, щоб перетворити читання дитини на задоволення:
1. Починайте читати малюкові, коли він ще не уміє розмовляти. І навіть коли він стане читати сам, зберігайте ритуал "Читання після обіду або на ніч". Читайте з дитиною вголос, по ролях, по черзі – для взаємного задоволення.
2. Скористайтеся психологічним принципом "нескінченої дії" : читаючи вголос, зупинитеся на найцікавішому місці ("пробач, я повинна піти, ми зупинилися ось тут") і залиште дитину наодинці з книгою. А через деякий час запитаєте: ну, розкажи, що там було далі, мені це дуже цікаво.
3. Читайте самі у дитини на очах. Дитина повинна бачити, що вам це подобається. Іноді саме так виникає бажання теж пізнати це задоволення.
4. Змиріться з тим, що дитина читатиме книги однієї серії, або комікси. Це теж читання. Просто запропонуйте їй спробувати самій вигадати історії в картинках.
5. Підпишіться на який-небудь дитячий журнал: що дитині більше до душі. Журнал виглядає менш переконливо, ніж книга.
6. Запитайте у друзів вашої дитини, що вони читають. Настає вік, коли думка приятелів означає більше, ніж поради батьків.
7. Пробуйте різні жанри: гумор, детективи, фантастику, дитячі історії. Можливо, ваша дитина просто ще не знайшла те, що їй за смаком.
8. Влаштуйте невелику бібліотечку прямо в дитячій кімнаті або відведіть місце в загальній книжковій шафі.
9. Запишіть дитину до бібліотеки. Бібліотекарі допоможуть зробити вибір.
10. Ніколи не примушуйте дитину дочитувати книгу, над якою вона нудьгує.